środa, 5 maja 2010

118. Do dwóch razy sztuka?

Czekaliśmy na ten moment od kilkunastu miesięcy. Biuro "Toruń 2016" ujawni szkielet, który trzeba wypełnić artystycznymi pomysłami. I to już... po raz drugi.

Pierwsza prezentacja założeń naszego konkursowego wniosku odbyła się tuż po wyborze Krystiana Kubjaczyka na p.o. dyrektora "Toruń 2016". W grudniu ubiegłego roku w Dworze Artusa ujawnił wszystko, co udało się stworzyć jego poprzedniczce - Oldze Marcinkiewicz. Wszystko, czyli niewiele. Całość zawierała się w haśle: „Tradycja rewolucji”. W skrócie chodziło o łączenie tego, co już mamy w Toruniu z nowoczesną wizją przyszłości miasta.
- Powstał zwarty dokument, który jednak nie odkrywa niczego nowego w myśleniu o aplikacji. Wiadomo, że musi być silnie osadzona w naszej tradycji i kulturze oraz brać pod uwagę
wydarzenie, które odbywają się w mieście - mówił wówczas Zbigniew Lisowski, dyrektor Teatru Baj Pomorski. Podobnego zdania był obecny na spotkaniu prof. Witold Chmielewski z UMK: - Wszystko zależy jednak od tego jaki sposób zostanie to teraz wypełnione treścią - mówił.
Aplikacji nie udało się jednak wypełnić pomysłami. Po pojawiania się na arenie starań Romana Kołakowskiego jego idea "Gwiazdy podwójnej" wyparła bowiem "Tradycję rewolucji". Teraz z chwilą objęcia fotela koordynatora programowego przez Zbigniewa Lisowskiego pomysł na koncepcję wrócił do punktu wyjścia. - Podstawą również są takie filary jak: gotyk, Hanza, Wisła i Kopernik, które zostały wypracowane przez Olgę Marcinkiewicz - mówi Jarosław Jaworski, rzecznik "Toruń 2016". - Uzupełnione o szeroko pojętą współczesność.
Hasłem przewodnim nowej koncepcji jest "Toruń jako wszechświat kultury". Chodzi o to, aby pokazać, że wszystko, co liczy się w kulturze na świecie, można odnaleźć i w Toruniu. Ze szczegółową prezentację programu toruńskiej aplikacji w konkursie ESK 2016 będzie można zapoznać się już dziś o godz. 19 w Dworze Artusa podczas otwartej debaty na wnioskiem. Dlaczego warto zjawić się na tym spotkaniu?
- Aby dowiedzieć się jak ma wyglądać składanie pomysłów w programie ESK na rok 2016, a także co to znaczy złożyć pomysł? Jak będą chronione prawa autorskie w kontekście składania poszczególnych pomysłów? Jaka będzie selekcja? - wyjaśnia Jarosław Jaworski. - Po to został powołany koordynator programowy, aby teraz ogarnął te wszystkie projekty i pomógł wybrać te najlepsze. Czasu nie ma zbyt wiele, więc pomysły twórców i animatorów będziemy przyjmować tylko do 25 maja.

"Nowości" z 5 maja 2010 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz