czwartek, 20 maja 2010

123. Biznes pod rękę z kulturą

Rusza właśnie kolejna akcja, która ma przybliżyć Toruń do zdobycia tytułu ESK. Toruńscy przedsiębiorcy będą wspierać lokalną kulturę. Jak? Wystarczy, że wykupią czerwoną naklejkę z hasłem akcji „Wiem. Widzę. Wspieram Toruń 2016”.

Koszt jednej takiej naklejki wynosi 100 złotych. Pieniądze zebrane w ten sposób mają trafić pośrednio w ręce twórców. Fundacja „Z kulturą” oraz biuro Europejskiej Stolicy Kultury „Toruń 2016”, które są inicjatorami przedsięwzięcia, liczą, że dzięki akcji uda się na trwałe związać biznes z toruńskim środowiskiem artystycznym. Wierzą, że wkrótce miasto pokryje się takimi czerwonymi znaczkami. Zagoszczą w oknach sklepów, firm, a nawet na prywatnych samochodach.
- Sto złotych to niespełna 8,40 zł miesięcznie. Z każdym, kto zadeklaruje się wpłacić co najmniej taką kwotę, podpiszemy umowę sponsorską. Jej kopia zostanie dołączona do konkursowej aplikacji Torunia - mówi Magdalena Szwechowicz, prezes Fundacji „Z kulturą”. Dlaczego to jest takie ważne? Włączenie się sektora prywatnego w starania o europejskie laury jest nieodzowną częścią starań o tytuł ESK 2016.
Pieniądze trafią na konto Fundacji „Z kulturą”, która postawiła sobie za zadanie stworzyć organizacyjne zaplecze dla twórców i animatorów, którzy chcą coś zrobić dla Torunia. - Każde działanie wiąże się z kosztami. Samo wyrobienie pieczątki kosztuje 70 złotych. Możemy być takim zbiorczym adwokatem, który będzie występował w ich imieniu do urzędów i instytucji - przekonywała niedawno w wywiadzie dla „Nowości” Magdalena Szwechowicz. - Służymy wsparciem księgowym i prawnym.
Pierwszą firmą, która włączyła się do akcji „Wiem. Widzę. Wspieram Toruń 2016” jest Budlex. - Cieszę się, że mogę uczestniczyć w takim projekcie i wspomóc starania Torunia w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - twierdzi prezes firmy Igor Pawłowski. Aby dać dobry przykład innym przedsiębiorcom, zakupił już 24 naklejki. Do akcji włączyła się również Izba Przemysłowo-Handlowa. Jej prezes Zygmunt Jaczkowski w symbolicznym geście zakupił... jedną naklejkę.

Warto wiedzieć
Pieniądze zebrane w najbliższym czasie zostaną wykorzystane na uruchomienie dwóch plenerowych galerii: Galerii Pod Krzywą Wieżą i Republiki Artystów w parku Toruńskich Wodociągów.

"Nowości" z 19 maja 2010 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz