piątek, 28 maja 2010

125. Wieża Eiffela stanie obok fortu B61?

Ponad 280 projektów zebrało Biuro ESK „Toruń 2016” od osób, które chcą wesprzeć Toruń w walce o europejskie laury. Stworzenie „Piernikowego miasteczka” to jeden z nich.

Na obszarze około 10 hektarów w okolicach Fortu B-61 mają powstać 5-6-metrowe repliki najbardziej znanych kamieniczek i budowali w Europie. Jakich? Dom Romea z Werony, wieża Eiffla, Luwr, Ostra Brama itp. Zgodnie z pomysłem wewnątrz budynków będą odbywać się m.in. warsztaty rzemieślnicze. Zaplanowano również restaurację, aby obiekt mógł zarobić na siebie, a także Hop-Land dla najmłodszych, amfiteatr, ruchomą fontannę i wiele innych atrakcji.
- Chcemy stworzyć całe rodzinne centrum rozrywki, którego gospodarzami będą postacie z bajek - mówi Jacek Beszczyński, który jest autorem pomysłu. Cały projekt do Biura „Toruń 2016” złożyła Fundacja „Z kulturą”. - Co najważniejsze, fasady kamieniczek nawiązywałyby swoim wyglądem do kształtu pierników. To dość kosztowna inwestycja, ale korzyści promocyjne dla miasta będą z tego ogromne. Oszacowaliśmy koszt budowy na około 200 mln zł.
Grzegorz Kopcewicz chciałby polepszyć warunki toruńskich muzyków, którzy cały czas czekają, aż miasto wyremontuje obiecany im jeszcze za poprzedniego dyrektora wydziału kultury bunkier przy Wałach gen. Sikorskiego. Jego pomysł dotyczy przeznaczenia na ten czas innych pomieszczeń, w zamian za co toruńskie zespoły muzyczne mogłyby odwdzięczyć się grając bezpłatne koncerty. Ma również pomysł na nowe wydarzenie filmowe. Jakie?
- Chciałbym zorganizować Festiwal Filmów „Byłem w Toruniu”. Raz w roku prezentowalibyśmy torunianom najciekawsze produkcje, które przy różnych okazjach nakręcono w naszym mieście - mówi Grzegorz Kopcewicz. - Pokazalibyśmy zarówno filmy polskie, jak i te nakręcone przez zagranicznych turystów.
Wśród wszystkich nadesłanych do Krzywej Wieży pomysłów 86 proc. pochodzi z Torunia, a 13 proc. z regionu. Kilka autorskich koncepcji wpłynęło również z Krakowa i Łodzi. - Teatry, wystawy, performance jednego aktora... Przekrój nadesłanych propozycji jest ogromny - mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor „Toruń 2016”. - Najwięcej, bo aż 48 proc. pochodzi od indywidualnych twórców, a 15 proc. od instytucji kultury.
Swoje pomysły do biura ESK wysłał również Marek Pijanowski, dyrektor Dworu Artusa. Oprócz trzech znanych już imprez („Konkurs Skrzypcowy”, którego 4. edycja będzie przypadać właśnie w 2016 roku, „Artus Jazz Festival”, „Forte-piano”), zaproponował nowe muzyczno-literackie wydarzenie. Dzięki niemu kultura wyleje się z siedziby Dworu Artusa na cały Toruń. Pomysłodawcą jest Szymon Szwarc.
- Festiwal „Post-Sylwester” będzie odbywał się w pierwszych miesiącach nowego roku, czyli w okresie, kiedy oferta kulturalna jest nieco skromniejsza. To będzie jazzowo-poetyckie wydarzenie, które pozwoli odejść od zwykłych spotkań autorskich - mówi Marek Pijanowski. - Zaplanowaliśmy je nie tylko w Dworze Artusa, ale w wielu kawiarniach, knajpkach rozrzuconych na mapie Torunia. Czeka nas wielka przygoda z poezją przy muzyce na żywo.

Warto wiedzieć
W ramach festiwalu "Plaster" zorganizowano konkurs na plakat promujący Toruń jako ESK 2016. Wygrała praca Aleksandry Cyrna z Warszawy. Prace laureatów można oglądać TUTAJ.


"Nowości" z 28 maja 2016 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz