czwartek, 14 października 2010

157. Na polu walki pozostało pięciu

Eksperci mogli wybierać między jedenastoma różnymi pomysłami na ESK 2016. Toruński "Wszechświat Kultury" nie przypadł im do gustu. Co zatem wybrali?

Awans Gdańska to spory sukces związanego z Toruniem za pośrednictwem Teatru Wiczy - Romualda Pokojskiego. To właśnie on jest jednym z autorów pomysłu na myśl przewodnią gdańskiej aplikacji "Wolność kultury. Kultura wolności". Warto zaznaczyć, że miasto walczy o tytuł ESK ze wsparciem Gdyni i Sopotu. Dlatego jego atutem jest nie tylko Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, lecz również słynny Open'er Festival.
Katowice promują się w boju o ESK 2016 jako miast ogrodów, które "pobudzają wszystkie artystyczne zmysły". Dzięki ESK chcą odejść od wizerunku miasta kojarzonego wyłącznie z widokiem kopalń i hut. Postawili na dynamiczny rozwój usług, edukacji i kultury. Sztandarową imprezą, która promuje miasto jest „OFF Festiwal” Artura Rojka. Obok OFF-u medialnymi imprezami są również "Tauron Nowa Muzyka", "Śląski Festiwal Jazzowy" czy "Rawa Blues".
Lublin, dzięki swojej geograficznej i kulturowej bliskości ze ścianą wschodnią od samego początku był czarnym koniem wyścigu o ESK 2016. Wschód spotyka się w nim z Zachodem, a Unia Europejska z Białorusią i Ukrainą. Nic więc dziwnego, że posługują się tam hasłem „Lublin - brama Wschodu". Podobnie jak w przypadku Torunia cechą miasta jest jego akademickość. W Lublinie działa m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, czy Politechnika Lubelska.
Warszawa postawiła na Wisłę oraz Fryderyka Chopina. Ich pomysł na ESK to również akcentowanie różnorodności i twórczej przekory. Stolicę w staraniach o europejskie laury wspiera ponad czterdziestu ambasadorów z Janem Englertem, Agnieszką Holland, czy Krystyną Janda na czele. Wśród warszawskich projektów, wspierających miasto w staraniach o miano ESK 2016 są takie wydarzenia jak: "Orange Warsaw Festiwal", "Warszawa w budowie", czy "Zrób to sam".
Z kolei Wrocław postawił na "metamorfozę kultur". Miasto szczyci się takimi imprezami jak "Wratislavia Cantans", "Jazz nad Odrą" oraz biciem rekordu Guinessa w zbiorowym graniu „Hey Joe” na wrocławskim rynku. Wśród inicjatyw, które miały zachęcić mieszkańców do włączenie się w projekt ESK 2016 było ustawienie wielkiej bramy z hasłem „Przejdź na naszą stronę”. O ESK 2016 miasto walczy pod hasłem „Przestrzeń dla piękna”, a jego symbolem jest motyl.

Warto wiedzieć
W Hiszpanii do drugiej tury konkursu przeszło sześć miast. Burgos, Kordoba, San Sebastian, Las Palmas de Gran Canaria, Segovia oraz Saragossa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz