czwartek, 7 października 2010

152. Wszechświat w rękach ekspertów

13 października toruńska aplikacja w konkursie ESK 2016 zostanie zaprezentowana i oceniona w Warszawie przez panel trzynastu ekspertów. A wszystko z zegarkiem w ręku.

- Mamy pół godziny na swoją prezentację. Później kolejne 30 minut, aby odpowiadać na pytania - mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor "Toruń 2016". To właśnie on stanie na czele kilkuosobowej ekipa, która za niecały tydzień pojedzie do stolicy. W Sali Redutowej warszawskiego Teatru Wielkiego jedenastu rywali w walce o ESK 2016 będzie po kolei prezentować swoje kulturalne koncepcje na sukces. I to w ciągu dwóch dni. Kolejność alfabetyczna. Na pierwszy ogień pójdzie Białystok i Bydgoszcz. Ostatni przed ekspertami wystąpi Wrocław.
13 października o godz. 11.15 każdy torunianin powinien mocno trzymać kciuki. Dokładnie wtedy członkowie panelu ekspertów (7 reprezentujących instytucje europejskie i 6 - polski świat kultury) zostaną szczegółowo wprowadzeni w koncepcję toruńskiego "Wszechświata kultury". Toruń zaprezentuje się jako trzecie miasto podczas sesji porannej (po Poznaniu i Szczecinie), tuż przed obiadową przerwą. Co zaskakujące w czasie przerwy między prezentacjami jury daje sobie zaledwie... 5 minut na omówienie.
Przypomnijmy, że Toruń w swojej aplikacji odwołuje się zarówno do dziedzictwa Mikołaja Kopernika, jak zróżnicowanej oferty kulturalnej. Akcentuje takie imprezy jak festiwal "Skyway", niepokorny "Toffifest", czy billboardowy "Art Moves". Miasta, które przejdą do drugiego etapu poznamy jeszcze tego samego dnia o godz. 17. W pierwotnej wersji miało być ich od dwóch do czterech. Według najnowszego zarządzenia eksperci mogą wskazać ich nawet sześć, co wzbudziło szczególną radość u naszych sąsiadów. Dlaczego?
Im więcej miast przejdzie dalej, tym większa szansa dla Bydgoszczy, która pisała swój konkursowy wniosek w pośpiechu (do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotarł w zabindowanej formie). Nadziei w serca Bydgoszczan próbuje wlać zastępca prezydenta Maciej Grześkowiak rozpisując się na portalu społecznościowym Facebook. Nie szczędzi przy tym drobnych złośliwości na temat odpadnięcia z konkursu współpracującej z Toruniem Pampeluny. - To dobra wiadomość dla nas - napisał.

Warto wiedzieć
12 października przed panelem ekspertów zaprezentują się: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin i Łódź. Dzień później: Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa oraz Wrocław.

"Nowości" z 7 października 2010 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz