sobota, 9 października 2010

153. Znamy już ekspertów

Prześwietlą toruńską aplikację na wylot i zadecydują, czy miasto zasługuje na europejski laury. Wczoraj Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił ich nazwiska.

W środę o godz. 11.15 Toruń zaprezentuje swój pomysł na Europejską Stolicę Kultury w Sali Redutowej warszawskiego Teatru Wielkiego. Na prezentację będzie tylko 30 minut. Później przyjdzie czas na pytania. Kto będzie je zadawał? Dopiero wczoraj minister Bogdan Zdrojewski ujawnił nazwiska trzynastu ekspertów z komisji selekcyjnej. To właśnie oni mają zadecydować, które z jedenastu miast przejdą do dalszego etapu.
W skład komisji wchodzą eksperci mianowani przez instytucje europejskie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucje europejskie wybrały siedmiu przedstawicieli: Robert Scott (Wielka Brytania), Manfred Gaulhofer (Austria), Andreas Wiesand (Niemcy), Danuta Glondys (Polska), Erna Hennicot-Schoepges (Luksemburg), Constantin Chiriac (Rumunia) i Elisabeth Vitouch (Austria).
Polscy eksperci to: Joanna Kiliszek - zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, prof. Tadeusz Kowalski - dyrektor Filmoteki Narodowej, Michał Merczyński - dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, prof. Jacek Purchla - dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, dr Monika Smoleń - podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Tadeusz Zielniewicz - dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Miasta, które przejdą do drugiego etapu konkursu, poznamy w środę o godz. 17. Według najnowszego zarządzenia eksperci mogą wskazać ich od trzech do sześciu. Ostatni etap konkursu ESK, w którym komisja selekcyjna wyłoni zwycięzcę, planowany jest na czerwiec-lipiec 2011 roku.

"Nowości" z 9 października 2010 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz