wtorek, 2 marca 2010

88. Hiszpanie w nas uwierzyli

Niedawno w opiniotwórczym hiszpańskim dzienniku "Diario de Navarra" ukazał się satyryczny rysunek podsumowujący starania Pampeluny o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Ubrany w tradycyjny strój z fiesty człowiek dźwiga na plecach potężne dzwony z napisem "Pamplona". Co zaskakujące na sercach tych dzwonów, których dźwięk niesie się daleko po okolicy, bez trudu można dostrzec nazwę: "Toruń". To właśnie one pobudzają instrumenty do grania.
Jakie przesłanie niesie ten rysunek? Zawsze kiedy w Hiszpanii mówi się o szansach Pampeluny, pojawi się Toruń. Dzięki podejmowanym tam akcjom kulturalnym, jesteśmy traktowani jako liderzy konkursu ESK w Polsce, którzy jednocześnie inspirują do działania Hiszpanów. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku podczas święta San Fermin pampeluńczycy promowali nas na banerach rozmieszczonych w centrum miasta, a po drogach całej Europy o kilku lat jeżdżą ciężarówki konsula RP w Hiszpanii z logo "Toruń- Pampeluna 2016".
Czy tak samo jak Pampeluna uwierzą w nas miasta w regionie? Czy jeżeli zdecydują się nas poprzeć, to w całej Polsce będzie o tym równie głośno, jak w Hiszpanii o współpracy z Toruniem? Przyznam się szczerze, że nie do końca wyobrażam sobie festiwal w "Operze Nova", przed której wejściem powiewają flagi z napisem "Toruń ESK 2016" (na marginesie takie flagi można spotkać w samym Toruniu jedynie przed hotelem "Filmar"). Pytanie czego konkretnie i jakim wymiarze możemy przy tej okazji od naszych sąsiadów zza miedzy oczekiwać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz