piątek, 15 stycznia 2010

71. Formalizator

Po prezentacji założeń strategii i zmianach w "Toruń 2016" wszyscy z wyczekiwaniem spoglądają na Krzywą Wieżę. Co z pomysłami na rok 2016?

Rozwój działań biura ESK wstrzymuje brak dyrektora programowego. To właśnie jego zadaniem będzie przygotowanie programu obchodów na rok 2016. Konkurs na stanowisko trwa. Do 20 stycznia mają zakończyć się rozmowy z kandydatami, a więc powinniśmy go poznać jeszcze w tym miesiącu. - Zostanie powołany po to, aby ogarnąć wszystkie pomysły na 2016 rok - zapewnia Jarosław Jaworski, rzecznik "Toruń 2016".
Obecnie droga jest jedna. Każdy kto ma pomysł i chciałby, aby wsparło go biuro "Toruń 2016" musi spotkać się bezpośrednio z dyrektorem Krzywej Wieży. Zainteresowanie jest dość spore. Krystian Kubjaczyk odbywa ok. 15-20 spotkań tygodniowo, bywa, że po 3-4 dziennie. W ciągu miesiąca sytuacja zmieni się, nie tylko dzięki wyborowi dyrektora programowego. Na dniach rusza program "Formalizatora kultury". Co to takiego?
- Wiele osób przychodzi do nas nie tylko po pieniądze, ale również po pomoc. Planują wystawę, ale nie wiedzą jak np. zorganizować ją na rynku, jakie zdobyć na to zezwolenia - mówi Joanna Gus z biura "Toruń 2016". - Artyści są kochani, ale ze sprawami formalnymi mają problem. "Formalizator" będzie służył im pomocą. Na razie będzie funkcjonował w formie dwugodzinnych dyżurów raz w tygodniu w Krzywej Wieży.
"Formalizator" przewidziano z myślą o osobach, które dopiero zaczynają animować kulturę, albo robią mniejsze imprezy. W późniejszym okresie projekt ma rozwinąć się o jeszcze jeden aspekt. W jego ramach będzie można zdobyć poradę czy pomoc przy pisaniu wniosków o dotację. Brak takiego wsparcia ze strony miasta wskazywał m.in. toruński fotografik Tomasz Sobecki.
Co muszą zawierać projekty składana do Krzywej Wieży?
- Jeżeli ktoś przyjdzie z pomysłem wystawy naczyń glinianych, to udzielimy mu pomocy informacyjnej jak ma to zrobić na pierwszym etapie - mówi Jaworski. - Żeby jednak wpisać to w program starań o ESK, wymagamy europejskiego wymiaru projektu oraz pomysłu na zaangażowanie mieszkańców.
Nie bez znaczenie są również zaprezentowane pod koniec ubiegłego roku założenia strategii Toruń ESK 2016. W skrócie chodzi o łączenie tego co już mamy w Toruniu z nowoczesną wizją przyszłości miasta. A wszystko z Mikołajem Kopernikiem w roli głównej, spięte klamrą „Tradycja rewolucji”.

"Nowości" z 15 stycznia 2010 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz