poniedziałek, 11 stycznia 2010

69. Powstaje Fundacja ESK

Naklejkami „Wiem, widzę, wspieram Toruń 2016 ” wkrótce ma zapełnić się całe miasto. Pod skrzydłami biura ESK powstaje fundacja, która ma wesprzeć lokalnych twórców oraz zaktywizować mieszańców do wsparcia Torunia w walce o tytuł ESK.

Celem fundacji będzie pozyskiwaniem środków od sponsorów na działalność artystów, animatorów kultury oraz organizacji pozarządowych. „Będziemy oferowali nie rybę, ale wędkę” – zapowiadają pomysłodawcy. Co to oznacza? Oprócz pomocy finansowej chętni będą mogli liczyć m.in. na korzystanie z udostępnionych przez fundację pomieszczeń na swoją działalność, czy pomoc w negocjowaniu niższych opłat za powierzchnię reklamową.
- Zakładam, że do czerwca uda nam się pozyskać około 200 zainteresowanych akcją firm i właścicieli sklepów, którzy zechcą wesprzeć fundację – twierdzi Krystian Kubjaczyk, dyrektor biura „Toruń 2016”.
Ci, którzy zdecydują się to zrobić zostaną uhonorowani specjalną naklejką „Wiem, widzę, wspieram – Toruń 2016”. Jednym z celów akcji jest stworzenie dobrego PR wokół starań miasta o tytuł ESK. O misji oraz celach fundacji dyskutowali w sobotę w Krzywej Wieży m.in. Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK, Magdalena Szwechowicz z Fundacji „Światło’, grafik Lech Tadeusz Karczewski oraz Wojciech Łopaciński, dyrektor Hotelu „Filmar”.
Fundacja jest już kolejną próbą zorganizowania zaplecza i wsparcia dla lokalnych twórców na miarę prób głośnego Kombinatu Artystycznego, który miał powstań w Starym Browarze. Wtedy idea kombinatu upadła. Dlaczego? - Ponieważ za logistykę zabrali się twórcy kultury, a nie sprawdzeni organizatorzy – twierdzi Magdalena Szwechowicz.
Krystian Kubjaczyk zyskuje zaufanie kolejnych środowisk i odbudowuje to, co pozostawiła po sobie Olga Marcinkiewicz. Przypomnijmy, że tuż przed jej odejściem z Krzywej Wieży magistracki komisja Wydział Organizacji i Kontroli przeprowadził szczegółową kontrolę w biurze ESK. Wykryto nieprzestrzeganie zasad rachunkowości, rozliczeń z budżetem państwa, ustawy o zamówieniach publicznych oraz kodeksu pracy.
- Ustanie stosunku pracy nie powoduje uniknięcia odpowiedzialności – zapowiadał pod koniec roku prezydent Michał Zaleski. Wyniki kontroli trafiły już do rzecznika dyscyplinarnego finansów publicznych działającego przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej. – I teraz to Izba Obrachunkowa prowadzi tę sprawę - mówi Agnieszka Pietrzak, rzecznik prezydenta.

Warto wiedzieć
Trwa konkurs na dyrektora programowego „Toruń 2016”
Zgłosiło się 12 osób z całej Polski. Kilka nazwiska jest z Torunia.

"Nowości" z 11 stycznia 2010 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz