środa, 27 stycznia 2010

74. "Science fiction" prof. Chmielewskiego

Odbudowa zamku krzyżackiego, kolejka przez Wisłę oraz podróż z marmurową kulą po świecie. Rada Programowa ESK powiedziała takim pomysłom: "Nie".

Wydawałoby się, że wszystko jest już przesądzone. Były uśmiechy, życzliwe słowa uznania. Jednak sprawy przybrały nieoczekiwany obrót. Szczególnie dla prof. Witolda Chmielewskiego. Jego prezentacja pomysłów na ESK 2016 spotkała się w Ratuszu Staromiejskim z negatywną oceną Rady Programowej. Plastyk poległ przed radą, której trzynastu członków z czternastu obecnych było przeciwnych jego kandydaturze na dyrektora programowego ESK 2016.
- Prof. Chmielewski oparł swój projekt na dobrze znanej niektórym członkom rady koncepcji "Centrum świata". Adaptacja tego pomysłu na potrzeby konkursu nie była trafiona - mówi Wojciech Zaguła, którego wybrano przewodniczącym Rady Programowej ESK. - To bardzo ciekawy artystycznie program, ale niestety zupełnie niepasujący do konkursu ESK 2016.
Toruński plastyk ponad dwie godziny przedstawiał swoje autorskie pomysły. Nie zaprzeczał, że oparł się w nich na koncepcjach, które bezskutecznie zamierzał realizować w latach ubiegłych. Co proponował? Najbardziej charakterystyczne pomysły to: wędrująca po Europie kula symbolizująca środek świata, parada toruńskich gwiazd po okolicznych miastach, kolejka linowa przez Wisłę, a także "odbudowa zamku krzyżackiego". Nieoficjalnie członkowie rady mówią o tym: "science fiction".
Jak dość mgliście tłumaczy rzecznik "Toruń 2016" propozycja, aby dyrektorski fotel objął prof. Witold Chmielewski "narodziła się z kontaktów z profesorem". Pojawiła się po tym, jak drugi konkurs na dyrektora programowego nie przyniósł rozstrzygnięcia. Komisja musiała go unieważnić, ponieważ żadna z kandydatur nie spełniła oczekiwań. - Część pomysłów była na tyle szalona, że proponowano np. poparcie Gdańska - twierdzi Krystian Kubjaczyk, dyrektor "Toruń 2016". - Wydaje mi się, że trzeciego konkursu już nie będzie.
Po odrzuceniu kandydatury prof. Chmielewskiego Rada Programowa postanowiła wspólnie z dyrektorem "Toruń 2016" wziąć na siebie ciężar stworzenia koncepcji programu ESK na 2016 rok. Z uwagi na to, że powinniśmy go zaprezentować do końca sierpnia, spotkanie rady będą odbywały się dość często. Następne już 8 lutego. Czy uda się wypracować program w takim gronie na czas? - Program szczegółowy nie jest konieczny na pierwszym etapie składania aplikacji - uspokaja Krystian Kubjaczyk. - Wystarczy ramowy.

Warto wiedzieć
Ile wydano już w Toruniu na ESK?
Rok 2007 - 456.349 zł
Rok 2008 - 1.767.920 zł
Rok 2009 - 2.162.232 zł
Plan na rok 2010 - 2.950.000 zł

"Nowości" z 28 stycznia 2010 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz