czwartek, 7 stycznia 2010

67. Znamy już skład rady

Poniżej biogramy 15 członków Rady Programowej ESK. Kilka nazwisk w tym gronie zaskakuje, ale ogólnie może być ciekawie. Liczę (i chyba nie tylko ja) na świeże podejście do tematu. Chcemy przecież czegoś nowego, a nie tego co jest i było zawsze. Rada będzie opiniodawczym i doradczym ciałem. Jej członkowie będą zbierali się co najmniej raz na kwartał. Oby jak najczęściej. Przynajmniej do 30 sierpnia, kiedy mija termin złożenia aplikacji.
Jutro w "Nowościach" pierwsze komentarze na ten temat.

Lucjan Broniewicz - kieruje „Planetarium” od samego początku jego istnienia, czyli od 1994 roku. Razem ze Stanisławem Rokitą, Jerzym Rafalskim i Bogdanem Paterem stworzył żywe centrum wiedzy o astronomii. „Planetarium” nie występuje o żadną dotację i samo zarabia na swoje utrzymanie.

Marek Głowacki - prezes Okręgu Toruńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. Grafik z dużym dorobkiem, specjalizujący się m.in. w exlibrisach. Współtwórca Przeglądu Sztuki Użytkowej pod hasłem „Otwarte Bramy”. Animator tworzenia w naszym województwie ośrodków, które promowałyby sztukę użytkową.

Rafał Góralski - współtwórca grupy artystycznej „Galerii Rusz” założonej w 1999 roku i znanej przede wszystkim z malowanych billboardów komentujące otaczającą rzeczywistość. „Galeria Rusz” od samego początku istnienia prowadzi własną galerię billboardową przy Szosie Chełmińskiej 37 w Toruniu. Góralski jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Billboardach Art Moves.

Dr Aleksander Jankowski – naukowiec z Zakładu Historii Kultury Materialnej i Dziejów Powszechnych Nowożytnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor m.in. wybitnej monografii średniowiecznego malarstwa śląskiego oraz publikacji o kościołach drewnianych w Wielkopolsce, na Ziemi Sławieńskiej. Znawca drewnianej architektury sakralnej

Jarosław Józefowicz - w 1978 roku rozpoczął pracę w Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych - wówczas państwowym przedsiębiorstwie. 10 lat później, po przekształceniu "Opatrunków” w spółkę akcyjną, został prezesem zarządu i dyrektorem generalnym TZMO SA. TZMO prowadzą 16 fabryk w Polsce i 3 za granicą (w Rosji, na Ukrainie i w Indiach).

Prof. Włodzimierz Karaszewski - polski ekonomista z UMK. Był dziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania tej uczelni, w kadencji 2008-2012 pełni funkcję prorektora uczelni ds. ekonomicznych i rozwoju. Kieruje Katedrą Inwestycji i Nieruchomości.

Łukasz Karwowski - polski reżyser młodego pokolenia. W latach 90. przeniósł się do Francji, gdzie założył firmę producencką "Moon Movies". W kinie zadebiutował mrocznym thrillerem "Listopad", po czym zajął się tworzeniem filmów reklamowych. Jego ostatnim obrazem jest komedia romantyczna "Mała wielka miłość". Autor głośnego w regionie filmu „Doktor” oraz reklamówki miasta Torunia.

Zbigniew Klonowski - lider i współzałożyciel firmy „Trias Even Engineering”, która zajmuje się marketingiem i komunikowaniem się firm za pomocą eventów (event engineering). Posiada największe w Polsce telebimy, ściany diodowe, rzutniki i wszelkiego typu urządzenia oświetlenia scen. Współpracuje przy festiwalach filmowych, muzycznych i teatralnych, a także plenerowych wydarzeniach artystyczne (festiwale w Opolu, Sopocie, wizyty papieskie itp.).

Paweł Łysak - od 2006 roku dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Wcześniej wicedyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu. Reżyserował na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie, Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatr Polski w Poznaniu. Reżyser ponad pięćdziesięciu słuchowisk radiowych. Tłumacz tekstów. Laureat wielu nagród na festiwalach teatralnych. Laureat Paszportu "Polityki" za rok 2008.

Marzena Matowska - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy. Pracowała jako polonistka w VIII LO oraz jako metodyk w Pałacu Młodzieży, gdzie prowadziła również pracownię teatralną. Była kierownikiem literackim Teatru Polskiego, a także redaktorem naczelnym pisma "Bydgoszcz Extra". Jest współpracowniczką posłanki Platformy Obywatelskiej Teresy Piotrowskiej.

Maurycy Męczekalski – szef klubu „Od Nowa”, który co roku organizuje dziesiątki festiwali, przeglądów, koncertów, wystaw, seansów kinowych i spotkań z artystami. Lider grupy bluesowej Tortilla

Ks dr Piotr Roszak - profesor asystent wydziału nauk kościelnych Uniwersytetu Nawarryjskiego, uhonorowany nagrodą "Europa" (2007) za realizację projektu kontaktów polsko-hiszpańskich, eseista i tłumacz dzieł św. Tomasza z Akwinu. Proboszcz pięciu parafii w Zubielqui, Arbeiza, Iquizquiza, Villamayor de Monjardin i Labeaga w Nawarze. Koordynator Konsulatu Polskiego.

Prof. Tomasz Szlendak - kierownik Zakładu Badań Kultury Instytutu Socjologii Wydziału Humanistycznego UMK. Bada zmiany obyczajów w kulturze zachodniej, biospołeczne uwarunkowania życia seksualnego. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i tygodnika "Polityka" w pierwszej edycji konkursu "Zostańcie z nami".

Jan Świerkowski - założyciel i działacz Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego

Wojciech Zaguła - współzałożyciel „SOS Music” - spółki producenckiej, która zajmuje się tworzeniem i produkcją: koncertów, festiwali, filmów i audycji telewizyjnych oraz profesjonalną obsługa masowych wydarzeń komercyjnych (event marketing) dla firm i instytucji, a także organizacji społecznych i politycznych. „SOS Music” jest producentem zewnętrznym dla Telewizji Polskiej i Telewizji Polsat.

Biogramy na podstawie danych z biura ESK "Toruń 2016". Prezydent Torunia i marszałek województwa wysunęli do Rady po trzech swoich przedstawicieli. Prezydent wskazał: Łukasza Karwowskiego, Maurycego Męczekalskiego oraz Jana Świerkowskiego. Marszałek: Rafała Góralskiego, Marzena Matowska, Tomasza Szlendaka. Swoich kandydatów wytypowali też rektorzy UMK z Torunia i UKW z Bydgoszczy. Pozostałych zaprosiła do udziału instytucja Toruń 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz