wtorek, 1 grudnia 2009

53. Olga Marcinkiewicz odchodzi

Rano w wywiadzie udzielanym dla "Nowości" opowiadała jeszcze o swoich planach. Po południu prezydent Torunia przyjął z jej rąk rezygnację.

Do spotkania Olgi Marcinkiewicz z prezydentem Michałem Zaleskim doszło wczoraj o godz. 16.30. Rozmowa trwała 30 minut. Po jej zakończeniu rzecznik prezydenta rozesłała do mediów lakoniczny komunikat. Czytamy w nim, że „Na podstawie porozumienia stron, prezydent przyjął rezygnację Pani Olgi Marcinkiewicz ze stanowiska Dyrektora Miejskiej Instytucji Kultury „Toruń 2016”."
Informacja jest o tyle zaskakująca, że jeszcze rano podczas wywiadu dla "Nowości" Olga Marcinkiewicz pełna zapału opowiadała o inicjatywach, które zamierza podjąć w najbliższym czasie. Mówiła m.in. o rozwoju Międzynarodowego Festiwalu Światła "Skyway", nowych ambasadorach naszej kandydatury oraz "planie awaryjnym" na poprawę kluczowych jej zdaniem kontaktów z mediami.
Stanowisko opuściła w dość niekomfortowej sytuacji. W Toruniu gościli akurat zarówno Mario Caeiro, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Skyway", z którym Marcinkiewicz dogadywała wczoraj szczegóły kolejnej edycji imprezy, jak i Neil Peterson, jeden z architektów sukcesu Liverpoolu jako ESK 2008. Wieczorne spotkanie, jakie zaplanowano z tym ostatnim w Centrum Sztuki Współczesnej zostało odwołane.
Przypomnijmy, że wobec krytyki jaka spotkała Olgę Marcinkiewicz zarówno ze strony dyrektorów miejskich instytucji kulturalnych, jak i radnych (wobec braku efektów pojawił się nawet pomysł likwidacji biura i powołania znów pełnomocnika prezydenta ds. ESK) prezydent Michał Zaleski do końca miesiąca miała zadecydować o losie dyrektora "Toruń 2016".
Po spotkaniu z prezydentem była szefowa Krzywej Wieży nie chciała udzielać żadnych komentarzy. Oficjalnie od wczoraj już nie pracuje. "Stosunek pracy ustanie 31 stycznia 2010 roku. Do tego czasu Pani Dyrektor wykorzysta 23 dni urlopu, a w pozostałe dni robocze będzie zwolniona z obowiązku świadczenia pracy" - czytamy w końcowej części komunikatu.
Jaki wpływ na decyzję miała kontrola przeprowadzona niedawno przez magistracki Wydział Organizacji i Kontroli w biurze "Toruń 2106"? Nie wiadomo. Ujawnienia jej wyników domagali się od prezydenta Torunia radni PO podczas ostatniej sesji rady miasta. Dziś w sprawie rezygnacji Olgi Marcinkiewicz odbędzie się konferencja prasowa.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do czasu wyłonienia nowego dyrektora, p.o. dyrektora "Toruń 2016" będzie Krystian Kubjaczyk, główny specjalista ds. kultury w Teatrze Baj Pomorski. Jest absolwentem Wydziału Prawa UMK oraz studiów podyplomowych z pozyskiwania środków unijnych na Wydziale Ekonomii i Zarządzania UMK. Trener regionalny ds. funduszy unijnych na lata 2007-2013.

"Nowości" z 1 grudnia 2009 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz