środa, 4 sierpnia 2010

135. Z wizytą u ministra

Szykuje się wielki najazd na Warszawę, który będzie zwieńczeniem pracy nad aplikacją Toruń ESK 2016. O tym co zawiera sama aplikacja wciąż nie wiadomo zbyt wiele.

Tańce Artura Cieciórskiego, śniadanie na trawie, pokazy cyrkowe, spektakle oraz koncerty takich grup jak m.in. Sofa, Paraliż Band, Soima, czy Los Angeles Trio. Jednym z motywów przewodnich akcji przed stołeczną Fabryką Trzciny będzie piernik. Przygotowano pokazy jego wypieku oraz piernikowe lampiony. Warszawiacy w ciągu ostatnich dni sierpnia posmakują namiastki toruńskiego "Skyway'a" oglądając nową iluminację Krakowskiego Przedmieścia oraz specjalną instalację Panorama Torunia. Nie zabraknie Mikołaja Kopernika.
Data i wybór miejsca akcji nie jest przypadkowy. Dokładnie 3o sierpnia mija bowiem termin na złożenie aplikacji w konkursie ESK 2016, a gmach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie powinien trafić ten wniosek, znajduje się w bliskim sąsiedztwie wspomnianej Fabryki Trzciny. - Chcemy w symboliczny sposób przekazać naszą aplikację ministrowi Bogdanowi Zdrojewskiemu prezentują przy okazji artystyczny Toruń w pigułce - mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Biura "Toruń 2016".
O tym co tak naprawdę będzie znajdować się wewnątrz wniosku możemy się tylko domyślać. Do czasu zakończenia konkursu jego treść owiana jest bowiem tajemnicą. Nawet toruńscy twórcy, którzy przesłali swoje autorskie projekty do biura ESK nie wiedzą, czy wykorzystano ich pomysły. Niektórzy z nich nie ukrywają swojego zniecierpliwienia. Pocieszającą informacją jest fakt, że całość zdobyła już pozytywną ocenę Ulricha Fuchsa, który był niezależnym ekspertem Torunia. To dyrektor programowy Linz oraz doradca Marsylii.
Co wiemy o naszej aplikacji? Zbudowano ją na pięciu filarach. Nauka i humanizm kopernikański, europejska wymiana kulturalna, pozytywnie rozumiana regionalność, lokalne dziedzictwo kulturowe oraz szeroko rozumiane społeczeństwo obywatelskie pełne kultury. Całość spina hasło "Wszechświat Kultury". - Wierzymy, że skoro my mieścimy się we Wszechświecie, to i Wszechświat potrafi zmieścić się w nas - można było przeczytać na ulotkach promocyjnych rozdawanych ostatnio przed koncertem Jose Carrerasa.
We wniosku, który będzie miał wygląd sporej książki, uwzględniono około 40 z 320 projektów, które wpłynęły do Krzywej Wieży od twórców i animatorów kultury z regionu. Większość scharakteryzowano w kilku zdaniach. Znajdą się w niej również nawiązujące do toruńskich pomysłów baśniowe grafiki Jacka Yerki. Artysta nagrodzony przed dwoma laty własną katarzynka w Piernikowej Alei Gwiazd zaprojektował również wygląd całego wydawnictwa. Szykuje się więc spora niespodzianka.
Toruń w walce o tytuł ESK 2016 nie jest sam. Zyskał nie tylko oficjalne poparcie Krakowa, jedynej polskiej ESK z 2000 roku, a także prezydentów i burmistrzów miast z województwa kujawsko-pomorskiego: Włocławka, Inowrocławia, Grudziądza, Świecia, Brodnicy, czy Solca Kujawskiego. Starania miasta wsparł nawet mer Oksfordu John Tanner. Czy to wystarczy, aby przechylić szalę zwycięstwa? Do drugiej tury przejdzie od 2 do 4 spośród 11 miast, które zadeklarowały swój udział w konkursie. Rywalem Torunia w regionie jest Bydgoszcz.

Warto wiedzieć
Prezentacja kandydatury Torunia jako ESK 2016 odbędzie się od 27 do 29 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz