czwartek, 12 sierpnia 2010

136. Między krzyżem a ESK 2016

Toruń zaprezentuje swoje atuty na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Nie przewidziano tylko, że nieopodal pod Pałacem Prezydenckim, nadal może toczyć się wojna o krzyż.

30 sierpnia mija termin składania wniosków w konkursie Europejska Stolica Kultury 2016. Wniosek należy dostarczyć do siedziby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które mieście się na Krakowskim Przedmieściu. Właśnie przy tej okazji Toruń zamierzał zaprezentować się w tam ze swoimi artystycznymi atutami. Imprezę planowano odpowiednio wcześniej, kiedy jeszcze nikt nie spodziewał się, że pół okolicy może zostać zatarasowana obrońcami smoleńskiego krzyża.
- Krakowskie Przedmieście to szczególne miejsce w stolicy, w którym zawsze coś się dzieje. Jak nie manifestacje, to jakieś koncerty. Nie powinniśmy się przejmować, że coś może nam pokrzyżować plany - twierdzi Przemysław Draheim, rzecznik "Toruń 2016". - Z naszych informacji wynika, że apogeum manifestacji przed Pałacem Prezydenckim już za nami. Teraz powinno być już coraz spokojniej. Dostaliśmy zgodę na naszą akcję, a więc z naszej strony wszystko będzie legalne.
Niezależnie od tego, czy nieopodal będą rozbrzmiewały religijne pieśni warszawiacy posłuchają takich toruńskich zespołów jak m.in. Sofa. Czaqu, Soima, Paraliż Band, czy Los Angeles Trio. Ten ostatni koncert zaplanowano w dość szczególnej otoczce. - Na samym dnie niewielkiej niecki zostanie umieszczona fotografia panoramy Torunia. Całość zalejemy wodą, a na jej tafli będziemy puszczać świeczki. Zespół Bogdana Hołowni zagra tuż obok - zdradza Przemysław Draheim.
Instalacja razem z artystycznym podświetleniem niektórych budynków na Krakowskim Przedmieściu da szanse posmakować warszawiakom namiastki toruńskiego "Skyway'a". Co jeszcze przygotowano? Tańce Artura Cieciórskiego, spotkanie z Mikołajem Kopernikiem, śniadanie na trawie, pokazy cyrkowe, spektakle, pokazy wypieku pierników, pokazy filmów o Toruniu.

Warto wiedzieć
Prezentacja kandydatury Torunia jako ESK 2016 odbędzie się od 27 do 29 sierpnia.

"Nowości" z 12 sierpnia 2010 roku

1 komentarz:

  1. Nie przewidziano jeszcze, że w tym samym czasie oczy jak i uszy mieszkańców Warszawy będą skupione na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu. Orange Warsaw Festival 28 sierpnia może przyćmić toruńską inicjatywę...

    OdpowiedzUsuń