poniedziałek, 22 lutego 2010

85. Toruń stawia na Bydgoszcz

Roman Kołakowski został wybrany dyrektorem programowym „Toruń 2016”.

Dyskusja po poniedziałkowej prezentacji podzieliła członków Rady Programowej ESK. Ostatecznie jedyny kandydat zdobył pozytywną ocenę. Jak rozkładały się głosy? Na dwunastu obecnych członków, osiem zagłosowało za wersją koncepcji ESK 2016 autorstwa Romana Kołakowskiego, trzech się wstrzymało, a jeden był przeciw. Obecny na spotkaniu prezydent Torunia po wysłuchaniu opinii Rady Programowej od razu zaakceptował jego kandydaturę.
Kołakowski zamierza postawić na wizjonerskie pomysły. Projekt ESK 2016 uznał za przełomowy. Podczas prezentacji ogromny nacisk kładł na współpracę Torunia z Bydgoszczą.
- Przeglądałem wszystkie materiały zastanawiając się nad strategią. Współpraca w regionie jest niezbędna. Między Toruniem a Bydgoszczą istniał konflikt, a więc uznałem, że dobrym pomysłem będzie porozumienia obu miast za pośrednictwem kultury – powiedział kilka minut po wyborze. – Z daleka Toruń i Bydgoszcz powinni świecić jednym, mocnym blaskiem. Będę do tego dążył.
Czasu nie ma zbyt wiele, ponieważ do złożenia konkursowej aplikacji pozostało sześć miesięcy. Jakie będzie pierwszy krok świeżo wybranego dyrektor programowego?
- Szeroka akcja informacyjna wśród mieszkańców Torunia i Bydgoszczy. To oni muszą się zgodzić na współpracę – mówi Roman Kołakowski. – W pierwszej kolejności chciałby, aby rozmowy w tej sprawie podjęli prezydenci obu miast, artyści oraz politycy. Przy każdej z takich rozmów zamierzam być obecny. Pracę rozpoczynam jak tylko podpiszę umowę. Im szybciej, tym lepiej.
Kołakowski po raz pierwszy zaprezentował się na forum Rady Programowej ESK na początku lutego. Podobnie jak poprzedni kandydat - prof. Witold Chmielewski, nie brał udziału w konkursie na dyrektora programowego ESK, a jego pojawienie było wynikiem "indywidualnych rozmów z potencjalnymi kandydatami".
Kim jest ? Przez około 10 lat był dyrektorem artystycznym Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Dramaturg, poeta, pisarz i menedżer kultury. Jego specjalnością są plenerowe widowiska multimedialne. Koncert z okazji wejścia Polski do UE zgromadził na wrocławskim rynku 30 tys. widzów. Współpracował m.in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Miejskim w Gdyni, Teatrem Wielkim w Łodzi, czy Teatrem „Ateneum” w Warszawie.

Zagłosuj na Toruń
Na stronie kulturaonline.pl można głosować na miasta, które mają największą szansę na tytuł ESK 2016. Toruń zajmuje pierwsze miejsce i ma już 44 proc. wszystkich głosów.

"Nowości" z 23 lutego 2010 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz