piątek, 31 lipca 2009

31. Ściany Ratusza będą pływać

Przez sześć dni na terenie starówki będzie królowało światło. Część zabytków zmieni swój kolor, a z nieba na ziemię zejdzie... księżyc. Czy dzięki Festiwalowi "Skyway" Toruń zwiększy szansę na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?

- Toruński festiwal odkryje dla widzów nowe formy artystycznego działania w przestrzeni miejskiej. A wszystko za pomocą światła - mówi Jarosław Jaworski z Biura "Toruń 2016", które jest organizatorem imprezy. - Część prac zostało przygotowana specjalnie dla konkretnych budowli w Toruniu. Artyści odwiedzili miasto w czerwca tego roku i wybrali dla siebie miejsca, w których chcą ulokować swoje świetlne instalacje.
Na placu przed Planetarium „Kometa życzeń” przygotuje Jana Matejkova z Czech. Życzenia ludzi wchodzących do budynku spisała na kolorowych skrawkach papieru, z których zostanie odtworzony ogon spadających perseid. W Toruniu zaprezentują się również członkowie brytyjsko-irlandzkiej grupy "Guerilla Lightning", którzy zmienią kolor... panoramy Torunia. Dzięki magii światła ożyje Ratusz Staromiejski, a raczej jego ściany.
- Na środku dziedzińca stanie basen, który będzie reprezentować niebo. Widzom zostaną rozdane świeczki, które mają zapalić i puszczać jak statki na wodzie - mówią o kulisach projektu Nuno Maya i Carolle Purnelle z portugalskiej grupy "Ocubo". - Basen z czasem zapełni się pływającym świeczkami, jak niebo zapełnia się gwiazdami. Filmowane na żywo będą wyświetlane za pomocą projektora na fasady otaczających ścian. Ta 360-stopniowa projekcja obejmie ludzi niczym niebo.
"Ocubo" przygotowuje dla Skyway’a także drugą pracę – „Podniebną maszynę”. Ta wielkoformatowa projekcja zostanie wyświetlona na fasadzie kościoła Jezuitów – św. Ducha na toruńskim Rynku Staromiejskim. Z kolei Niemiec Rochus Aust zaprezentuję akcję muzyczno–perormerską “The Restaurant * At The End Of The Universe”. - Widowni zostanie zaserwowane wszystko z wyjątkiem jedzenia - zapewnia performer.
Festiwal "Skyway" potrwa od 11 do 16 sierpnia. W dniu inauguracji imprezy w fosie zamkowej obejrzymy przygotowany przez Teatr Tancerzy Ognia „Salamandra” spektakl muzyczno-taneczny „Archipelage de Luna”, w którym 25 artystów – w tym ponad 10 tancerzy ognia – będzie zaklinać żywioł przy muzyce granej na żywo.

Warto wiedzieć
Nasi konkurenci w boju o ESK 2016 nie próżnują. Łódź ogłosiła przetarg na scenariusz serialu telewizyjnego z tym miastem w roli głównej. Wygrana to 800 tys. zł. Za taką kwotę można nakręcić jeden solidny odcinek serialu z efektownymi ujęciami.

"Nowości" z 31 lipca 2009 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz