wtorek, 14 lipca 2009

Hiszpańskie faux pas z astronomem

Czy można pomylić dwa zdecydowanie różniące się pomniki? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Toruń promuje się w Pampelunie pomnikiem Mikołaja Kopernika z... Olsztyna

Pampeluna od listopada ubiegłego roku przeszła gwałtowną zmianę. Wtedy o tym, że miasto stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury można było dowiedzieć się jedynie z ciężarówek firmy przewozowej "Gimex". Teraz podczas San Fermin, kiedy miasto odwiedza ok. 2 mln przyjezdnych logo "Pampeluna ESK 2016" można spotkać na każdym kroku. Elewacje budynków, bilboardy, tablice. Dlaczego nie ma tak w Toruniu?
- Wciąż czekamy na nasze główne hasło aplikacyjne. Powinno być gotowe na przełomie sierpnia i września. Chcemy, aby nasza kampania promocyjna była spójna: logo plus hasło - tłumaczy Olga Marcinkiewicz, dyrektor "Toruń 2016".
W Pampelunie czekać nie chcieli. - Rozpoczęliśmy szeroką akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców. Każdy z nich otrzymał pocztą podstawowe informacje dotyczące naszych starań o tytuł ESK - mówi "Nowościom" Paz Prieto, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta w Pampelunie. Po czym dodaje z dumą: - Promujemy się również wspólnie z Toruniem.
I tutaj pojawia się problem, albowiem Hiszpanie popełnili ogromne faux pas. Na bilboardach promujących kandydaturę Pampeluny i Torunia użyli pomnika Mikołaja Kopernika z... Olsztyna. Pomnik siedzącego astronoma pojawiły się nie tylko na remontowanym dworcu autobusowym, ale również wokół Plaza de Castillo, gdzie skupia się życia towarzyskie. Szczególnie podczas San Fermin. Skąd ten pomysł z Olsztynem?
- Pomniki wydały nam się podobne. Najważniejsze, że przedstawiają Kopernika - uważa Paz Prieto, które nie widzi w tym żadnego problemu.
Pampeluńczyków nie należy posądzać o złośliwość, ponieważ toruńsko-olsztyński konflikt dotyczący postaci Kopernika, o którym pisaliśmy w "Nowościach", jest im obcy. O tym, że w całej Polsce jest kilka monumentów astronoma Paz Prieto dowiedziała się dopiero od "Nowości". Przed rozpoczęciem akcji promocyjnej nie konsultowali się ani z honorowym konsulatem RP w Pampelunie, ani z władzami Torunia.
Co na to Andrzej Szmak, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta, które odpowiada za całą promocję Torunia?
- Nie będą się wypowiadał, ponieważ toruńskim partnerem Pampeluny w sprawach ESK jest biuro "Toruń 2016" - twierdzi dyrektor Szmak.
Szefowa biura ESK "Torun 2016" gościła podczas San Fermin w Pampelunie i widziała bilboardy. Jednak, jak sama mówi, o wiele bardziej skupiła się na dogadywaniu dalszych form współpracy. - Nie było dialogu na tym pułapie - mówi Olga Marcinkiewicz.

Warto wiedzieć
- Pomnik Kopernika w Toruniu prezentuje stojącą sylwetkę astronoma. W lewej ręce trzyma astrolabium a prawą ma podniesioną ku górze. Całość ustawiono na wysokim postumencie.
- Pomnik Kopernika z Olsztyna prezentuje siedzącego astronoma z astrolabium na niewielkim niskim fragmencie ceglanego muru.

"Nowości" z 14 lipca 2009 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz