czwartek, 14 maja 2009

Pod pomarańczowym sztandarem

Biuro ESK "Toruń 2016" szukało pomysłów i uznało, że nasze starania w walce z rywalami mogą wesprzeć... krasnoludki.

Twierdzi, że w Toruniu urodziły się tylko dwie wybitne osoby - Mikołaj Kopernik oraz on - Waldemar Fydrych. Przyjaciele zwracają się do niego per "Majorze". Pseudonim zyskał, kiedy w mundurze majora stawił się przed komisją poborową, aby z zapałem opowiadać jak bardzo chciałby wesprzeć polskie siły zbrojne. Komisja nie podzieliła jednak tego entuzjazmu.
- To pochodząca z Torunia ikona polskiej kultury alternatywnej. Od samego początku uważałam, że naszemu miastu przyda się nieco rozluźnienia i humoru - mówi Olga Marcinkiewicz, szefowa Biura "Toruń 2016", które sprowadziło do nas wystawę "Pomarańczowa Alternatywa, czyli Rewolucja Krasnoludków z okazji 20. Rocznicy Odzyskania Wolności i Upadku Komunizmu w Europie Środkowej".
Pomarańczowa Alternatywa powstała w latach 80. Uderzyła komunistyczne władze w najboleśniejszy sposób – zaatakowała je absurdem. Do legendy przeszła już historia jak Majora Fydrych trafił na trzy miesiące do aresztu za rozdawanie na ulicy podpasek. Oprócz licznych happeningów jej członkowie umieszczali sylwetki krasnoludków w miejscu zamalowywanych antysystemowych haseł.
- Od początku jestem przeciwnikiem, aby tytuł ESK trafił do Warszawy - mówi Waldemar Fydrych. - O wiele więcej dałoby zdobycie takich laurów przez Toruń, albo Lublin. Dlaczego? Tylko w tych miastach nowe inicjatywy w ramach ESK będą zauważalne i nie zginą w gąszczu pozostałych imprez.
Sytuacja na arenie walki o ten tytuł może się niebawem gwałtownie zmienić. Wrocław, Gdańsk, Poznań i Warszawa mogą wycofać się z rywalizacji o ESK z uwagi na organizację Euro 2012. Wtedy na placu boju zostałby: Toruń, Szczecin, Lublin oraz Łódź, a co za tym idzie nasze szanse na wygraną mogłyby gwałtownie wzrosnąć.
Major Fydrych szuka aktualnie lokalu na muzeum Pomarańczowej Alternatywy. Najbardziej zaawansowane prace dotyczące jego powstania prowadzone są z prezydentem... Łodzi. Wystawę dokumentującą działania jego Pomarańczowej Alternatywy można oglądać przed klubem Od Nowa do 17 maja. Później ekspozycja pojawi się w sześciu miastach w całym kraju, a następnie także w Berlinie i Nowym Jorku.

Warto wiedzieć
Na jednej z plansz wystawy Major Fydrych nie pozostawia wątpliwości skąd pochodzi. "Jestem z Torunia" głosi napis obok jego głowy.

"Nowości" z 14 maja 2009 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz