czwartek, 30 kwietnia 2009

Teatr zagości między bykami

W lipcu aktorzy Baja Pomorskiego będą gościć w Pampelunie podczas San Fermin.

Swoją popularność San Fermin zawdzięcza powieści Ernesta Hemingway'a "Słońce też wschodzi". Słynie przede wszystkim z legendarnej encierro, gonitwy byków wąskimi ulicami Pampeluny oraz kolorowej procesji ku czci św. Fermina. Na imprezę co roku zjeżdżają turyści z całego świata. Ubrani w białe stroje z penuelo (czerwonymi chustami) na szyi świętują od 6 do 12 lipca.
W tym roku podczas San Fermin nie zabraknie toruńskich akcentów. Do Pampeluny wybiera się 15-osobowa grupa aktorów z Teatru Baj Pomorski, która dwukrotnie zaprezentuje tam swój spektakl "Jabłoneczka". Będzie to już ich kolejna wizyta w tym mieście. Pierwszy raz gościli w Pampelunie przed rokiem podczas festiwalu w Teatrze Gayarre.
- Chcemy zareklamować Toruń jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury - mówi Zbigniew Lisowski, dyrektor Teatru Baj Pomorski. - Oprócz spektaklu przed pampeluńskim teatrem urządzimy również miniparadę. Zależy nam, aby nawiązać kontakty z hiszpańskim Biurem ESK, co być może zaowocuje udziałem naszego teatru w przyszłorocznej głównej paradzie.
Teatr Baj Pomorski jest obecnie najprężniej działającą placówką miejską, która zaangażowała się w promocję Torunia w ramach ESK 2016. Inne toruńskie ośrodki powinny brać z nich przykład. Gościli już u siebie dyrektor Teatru Gayarre oraz Pedro LaCunzę z pampeluńskiego Biura ESK. Co ciekawe, finanse na podróż zdobyli sami z Ministerstwa Kultury - 35 tys. zł. Kwotą 6 tys. zł wesprze ich biuro "Toruń 2016".
Jeden z Czytelników "Nowości" będzie mógł za darmo wziąć udział w zabawie San Fermin z osobą towarzyszącą. Biuro "Toruń 2016" funduje koszty przejazdu i noclegi w Pampelunie. Co zrobić, aby wygrać tę atrakcyjną nagrodę? Przez najbliższe cztery tygodnie, co poniedziałek będziemy zamieszczali w "Nowościach" pytania dotyczące Hiszpanii. Kto odpowie na najwięcej - wygrywa. Pierwsze pytanie już 4 maja.

Warto wiedzieć
Zdobywając 40 proc. głosów Toruń wygrał internetowe głosowanie na stronach tygodnika "Polityka". Internauci mieli wskazać, które spośród miast-kandydatów powinno zostać Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku.

Źródło: "Nowości" z 30 kwietnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz