piątek, 17 kwietnia 2009

Nie jesteśmy ostatni

W najbliższą środę w "Polityce" ranking miast rywalizujących o ESK 2016. - Wygrała Łódź, ale Toruń nie wypadł aż tak źle - wyjawił Piotr Sarzyński z działu kultury tygodnika.

Ranking w "Polityce" będzie pierwszym tak obszernym porównaniem atutów miast ubiegających się o tytuł ESK. Łódź, Gdańsk, Lublin, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Opole oraz oczywiście Toruń. Oprócz prestiżu walczą o 1,5 mln euro. Każde z nich oceniono w 10 kategoriach przyznając od 0 do 3 punktów. Co brano pod uwagę?
Infrastrukturę kulturalną oraz pozakulturalną, czyli restauracje, hotele, drogi dojazdowe, lotnisko. Punktowano m.in. za doświadczenie w przeprowadzaniu festiwali artystycznych, atmosferę sprzyjającą międzynarodowym przedsięwzięciom narodowym, stronę internetową, innowacyjność pomysłów w ubiegłych latach, dynamika rozwoju kultury w danym mieście oraz oczywiście pomysł na ESK.
Piotr Sarzyński, który jest autorem tego niezwykle subiektywnego spojrzenia na rywalizację miast, zapewnia, że ranking "Polityki" to tylko zabawa. Należy jednak pamiętać, że podobne zestawienie sporządzi sobie z pewnością komisja europejska, której zadaniem będzie wskazanie zwycięzcy. Przypomnijmy, że w 2016 roku tytuł ESK otrzymają dwa miasta - jedno polskie, a drugie hiszpańskie.
- Można mieć super bazę, super infrastrukturę, ale jak nie wymyśli się dobrego patentu na sukces, to się przegra - uważa Piotr Sarzyński. - Na razie Łódź bryluje, ale póki co, nie ma jeszcze tego oryginalnego patentu. Na nic więc ich zaangażowanie. Wszystko zależy też od tego jak zareagują na ideę ESK społeczności poszczególnych miast. Czy będą chcieli w tym uczestniczyć?
Zdaniem dziennikarza "Polityki" machina ruszy dopiero pod koniec roku. Na razie bowiem to, konieczne jego zdaniem, zainteresowanie społeczne tematyką ESK jest zupełnie niewidoczne. Jedyne co można obecnie porównywać to oferty jakie miasta wypracowały w ciągu ostatnich lat oraz ich potencjał kulturalny na przyszłość.

Warto wiedzieć
Piotr Sarzyński gościł w Toruniu w środę przy okazji inauguracji "Salonu Polityki"

*Skrót powyższego tekstu można znaleźć w Nowościach z 17 kwietnia 2009 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz