poniedziałek, 13 września 2010

145. Pod rękę z Pampeluną

11 miast z Polski walczy o tytuł ESK 2016. Zwycięzca będzie pełnił ten zaszczyt przez rok w parze z hiszpańskim partnerem. W Hiszpanii o tytuł walczy aż 15 ośrodków.

Hiszpanie mają bogatszą tradycję sięgania po laury ESK niż Polacy. Do tej pory wyróżnienie trafiło już do: Madrytu (1992), Santiago de Compostela (2000) i Salamanki (2002). W Polsce zdobył je tylko Kraków - ESK z 2000 roku, który popiera starania Torunia. Wsparcia udzieliła nam również hiszpańska Pampeluna, która też walczy o te laury, ale u siebie. Przyglądając się ujawnionym już programom Hiszpanów można wyrobić sobie zdanie jak może być postrzegany przez międzynarodowych ekspertów toruński Wszechświat Kultury.

- Alkala chce wykorzystać potencjał młodych talentów i przepływającą przez miasto rzekę. Symbolem miasta jest Don Kichot i Sancho Pansa.

- Burgos stawia na "r-ewolucję" i łączy tradycję z innowacją. Zabytkową katedrę, szlak św. Jakuba oraz Atapurcę, gdzie odnaleziono najstarsze w Europie szczątki przodków człowieka.

- Oviedo skąd pochodzi kierowca Formuły 1 Fernando Alonso akcentuje historyczny wpływ całego region Asturii w rozwój Europy. Nicią porozumienia ma być muzyka.

- Caceres mocno stawia na historię, tradycję i dziedzictwo. Ich hasło przewodnie podkreśla dotychczasowe funkcjonowanie miasta w "objęciach Europy".

- Kordoba - jeden z pierwszych kandydatów do tytułu. Eksponuje swoją wielokulturowość. Kultura ma być wspólnym mianownikiem Europy, a Kordoba odgrywać w niej znaczącą rolę.

- Cuenca - stawia na rozwój kulturalnej infrastruktury i inwestycje w tereny wokół miasta. Symbolem miasta jest wiszący na skałach dom z XIX wieku.

- Malaga - znana jako miejsce urodzin Pablo Picasso. Jej ESK to prezentacja sztuki - od street artu po muzykę współczesną. Stawiają na ekologię (powiększanie zielonych przestrzeni).

- Murcja zaproponowała 365 wydarzeń. Po jednym na każdy dzień 2016 roku. Jeśli zostaną wybrani chcą się także promować organizując wydarzenia w całej Europie.

- Las Palmas de Gran Canaria, które leży na Wyspach Kanaryjskich akcentuje: twórczość, otwartość, innowację, modę, wielokulturowość, integrację.

- Santander, w którym mieście się Uniwersytet Papieski chce stworzyć nową jakość w kulturze. Wiele pomysłów, które trafiły do ich aplikacji ruszy już w 2010 roku.

- San Sebastian - akcentuje promocję europejskich wartość, wspólnotę przyszłych losów, dialog międzykulturowy, pokój i aktywność obywatelską.

- Segovia - pierwsze miasto, które przygotowało aplikację. Uwzględniła powstanie strategicznych inwestycji, m.in. park biznesowy, centrum konferencyjne, szybkie połączenia kolejowe.

- Tarragona - pomysł opiera się na dialogu tradycji ze współczesnością i kontaktach z Europą. Miasto słynnie z wielu zabytków z okresu rzymskiego.

- Saragossa - chce zrewolucjonizować myślenie o kulturze i choć symbolicznie wprowadzić ją do pustych budynków w centrum miasta.

Jak na tym tle wypada Pampeluna, z którą zdecydował się związać Toruń? Stolica Nawarry postawiła na ideę fiesty, która przyniosła jej rozgłos na całym świecie. Akcentuje fakt, że funkcjonuje na przecięciu dwóch kultur i na szlaku św. Jakuba. "Spotkajmy się w Pampelunie w 2016 roku na święcie kultury" - głosi ich hasło. Czy to wystarczy, aby zdobyć unijne laury? Czy uda się, aby Toruń i Pampeluna zaliczyły sukces razem? Warto wspomnieć, że Hiszpanie podchodzą do projektu ESK nieco mniej ambicjonalnie niż w Polsce.


Warto wiedzieć
O tym, które z hiszpańskich miast przejdzie do drugiego etapu konkurs ESK będzie wiadomo pod koniec września. Listę polskich finalistów poznamy dopiero 13 października.

"Nowości" z 10 września 2010 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz