piątek, 18 czerwca 2010

129. Drugi raz nie zaszkodzi?

Kraków, jedyne polskie miasto, które miało już okazję świętować obchody ESK, poparło starania Torunia w walce o ten sam tytuł. I to już po raz drugi.

Pierwszy raz zrobiło to cztery lata temu. Wtedy Toruń dopiero raczkował w boju o europejskie laury. We wrześniu 2006 roku miał już zgodę radnych na podjęcie takich starań, ale prezydent Michał Zaleski dopiero za miesiąc miał podpisać oficjalną deklarację w tej sprawie. Podczas koncertu Skaldów, który wieńczył zakończenie prac rewitalizacyjnych Rynku Nowomiejskiego, przedstawiciele Krakowa wyrazili swoje oficjalnie poparcie dla Torunia. Kilka dni temu poparły Toruń po raz kolejny. Dlaczego?
- Do tej pory ich poparcie nie pociągnęło za sobą większej współpracy, którą chcielibyśmy teraz zacieśnić i wykorzystać. Zaplanowano więc odnowienie deklaracji wsparcia i wspólnie działania promocyjne – mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor biura ESK „Toruń 2016”. – Mieliśmy już okazję prezentować w Krakowie naszą akcję „Popieram Toruń”. Wkrótce będziemy realizować nasze kolejne pomysły.
Odpowiedni list w sprawie poparcia starań Torunia przesłał do magistratu prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Dlaczego krakowskie wsparcie jest takie ważne? Do tej pory to jedyne miasto w Polsce, które miało okazję pełnić funkcję ESK w 2000 roku. Dzięki zdobycie tego tytułu dziś Kraków okupuje pierwsze miejsca w rankingach najbardziej inspirujących kulturalnie miast i jest jedną z wizytówek Polski na zewnątrz w Europie.
- Gorąco pragnę zapewnić o podtrzymaniu już wyrażonego wsparcia dla starań Torunia o miano Europejskiej Stolicy Kultury – pisze w liście prezydent Jacek Majchrowski nazywając Toruń – Krakowem Północy. W Krzywej Wieży pracują już nad pozyskaniem kolejnych miast, które wesprą lidera konkursu w województwie kujawsko-pomorskim. – Nie nastąpi to jednak przed złożeniem aplikacji, która musi być gotowa do końca sierpnia – twierdzi Kubjaczyk.
Wyrażenie ponownego wsparcia ze strony Krakowa przypomina sytuację sprzed kilkunastu dni, kiedy to prezydent Michał Zaleski spotkał się po kryjomu z prezydentami trzech i burmistrzami sześciu miast w regionie, aby odświeżyć podpisaną przed trzema laty deklarację współpracy. Tego samego dnia swoją deklarację, również po raz drugi, podpisał marszałek województwa Piotr Całbecki.

"Nowości" z 18 czerwca 2010 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz