poniedziałek, 8 czerwca 2009

Toruń jest bramą do Polski

Od wczoraj w naszym województwie gości 70-osobowa grupa z Nawarry, która wspiera Toruń w działaniach dotyczących ESK 2016.

O tym, że Toruń i Pampeluna walczą wspólnie o ten tytuł pisaliśmy już w „Nowościach wielokrotnie. Dlaczego to jest takie cenne? Dotychczasowe kontakty mogą być brane pod uwagę przez komisję europejską przy ocenie wniosku. Warto nadmienić, że podobnym tropem podążają również nasi rywale, Gdańsk i Lublin. Grupa z Hiszpanii bierze udział w obchodach Święta Województwa.
- To dla mnie wielkie przeżycie poznać region, który uważam za niezwykle bliźniaczy dla Nawarry - mówi Maria Concepcion Zuza, wykładowca historii i geografii w Instituto Navarro de Villoslada. Wspólnie z pozostałymi członkami grupy wzięła wczoraj udział w m.in. w Apelu Jasnogórskim oraz projekcji filmu „Świadectwo”.
- Poznawanie Torunia i województwa to dobra „brama wjazdowa” do Polski. Wasz kraj nie jest jeszcze odkryty przez Hiszpanów, nie wszyscy uświadamiają sobie jej atrakcyjność - uważa Juana Ignacio Patus, prezes Stowarzyszenia Biur Podróży Nawarry. - Zwróciłbym uwagę na wykorzystanie lotnisk w obu miastach. Tak rozumiemy wspieranie się wzajemne również w kandydaturze wspólnej o ESK 2016. Jan Paweł II oraz Fryderyk Chopin to dwa magnesy przyciągające nas do Polski.
Skąd wziął się ten Chopin? Dziś Hiszpanie spotkają się z marszałkiem województwa w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, gdzie wysłuchają koncertu w wykonaniu Marka Wroniszewskiego (fortepian) oraz Anny Piniuty (skrzypce). Sobotnie spotkanie w Szafarni zainauguruje tegoroczne „Pikniki Chopinowskie”.
- Kontakt z Hiszpanami i zachęta do odwiedzin Szafarni to owoce nawiązanej współpracy z Polską Organizacją Turystyczną w Madrycie oraz przygotowaniami do silnej akcji promującej Ośrodek poza Polską - twierdzi Agnieszka Brzezińska, dyrektor Ośrodka.
W grupie, która odwiedzi Toruń będzie również María Dolores del Carmen Larumbe Ruiz-Aguirre, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji z Estelli, która chce nawiązać współpracę z Golubiem-Dobrzyniem. To kontynuacja podpisanej w czerwcu ubiegłego roku w Brukseli umowy dotyczącej współpracy między regionami.

"Nowości" z 6 czerwca 2009 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz