wtorek, 2 czerwca 2009

Podpatrujemy najlepszych

- Dzięki tytułowi ESK turystyka i obroty sektora usług w Wilnie i na Litwie wzrosną co najmniej o 15 procent - wyliczyli sobie Litwini.

W stolicy Litwy tuż przed wejściem na dworzec kolejowy stoi wielkie trójwymiarowe logo „Wilno ESK 2009”. Przypomina słynne belgijskie Atomium w Brukseli. Jego miniaturki w klapach marynarek mają wpięte nawet bileterki na pobliskim dworcu autobusowym. Logo pojawia się zresztą na plakatach informujących o najbliższych imprezach w mieście. W ciągu tego roku zaplanowano ich ponad 300. 90 procent z nich to premiery.
- Przygotowanie do takiego przedsięwzięcia prowadzi do wewnętrznej konsolidacji. Wszyscy muszą ze sobą współpracować - stwierdził Egidijus Meilunas, ambasador Republiki Litewskiej, podczas ubiegłorocznej wizyty w Toruniu.
Wilno ma jednak drobny problem. Podczas ostatniej majowej konferencji dotyczącej ESK w Brukseli stwierdzono, że program, który sobie założyli Litwini, nie do końca pokrywa się z jego realizacją. Zapowiedziano zaostrzenie procedur monitoringu. Warto zaznaczyć, że Litwa wydała na ESK ponad 100 mln euro (w tym fundusze na infrastrukturę). Czy Toruń bierze przykład z ich sukcesów i błędów?
- O wiele bardziej patrzymy na Liverpool, który był Europejską Stolicą Kultury przed rokiem. Ich projekt został niezwykle wysoko oceniony. Co można u nich podejrzeć? Sposób w jaki angażowali mieszkańców - mówi Olga Marcinkiewicz, dyrektor „Toruń 2016”. - Liverpoolczycy nie byli przekonani do tego pomysłu, ale udało się ich zachęcić. Skupiali się przede wszystkim na kampaniach informacyjnych. Wciągnęli do tego wszystkie środowiska, łącznie ze sportem. I udało się.
Liverpool ESK 2008 to 7 tys. wydarzeń i 800 mln funtów zysku, które wpłynęło do Urzędu Miasta. Tego sukcesu nie byłoby bez tytułu ESK. Jak twierdzi Olga Marcinkiewicz, problemem w Toruniu może okazać się brak silnej tradycji sponsoringu. - Warto podpatrywać, jak inni sobie z tym radzą - mówi. - Są miasta, w których udział sponsorów sięgał 40 procent.

Warto wiedzieć
Co ciekawego będzie się działo w Wilnie w czerwcu w ramach ESK 2009?
- Wycieczki po starówce z występami muzyków i aktorów
- Pokazy mody litewskich projektantów na najdłuższym podium w alei Giedymina
- Cykl koncertów Europejski Jazz
- Bałtyckie Międzynarodowe Trienale Sztuki
- Warsztaty dotyczące muzyki cygańskiej i elektronicznej
- Wileński Festiwal Operowy

"Nowości" z 2 czerwca 2009 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz